Retrospectivă TIFF la București, începând de joi

O selecție de filme din cadrul Festivalului Internațional de Film Transilvania va fi prezentată în cadrul Retrospectivei TIFF la București, la Cinema Elvire Popesco.
Biletele pot fi achiziționate de pe site-ul www.elvirepopesco.ro, de la casa de bilete Elvira Popescu, precum și de la librăriile partenere Eventbook.

PROGRAM
JOI 15 IUNIE

16.00 – În sânge (In the Blood) Rasmus Heisterberg 105′ Danemarca

18.15 – În umbra femeilor (L’ombre des femmes) Philippe Garrel 83′ Franţa

20.00 – Dumnezeu să ne ierte (Que Dios nos perdone) Rodrigo Sorogoyen 124′ Spania

22.30 – Safari Ulrich Seidl 90′ Austria, Danemarca, Germania

VINERI 16 IUNIE

14.30 – Legenda lui Michael Kohlhaas (Michael Kohlhaas) Arnaud des Pallieres 122′ Franţa, Germania

17.00 – Cercul roşu (Le Cercle Rouge) Jean-Pierre Melville 140′ Franţa, Italia

19.30 – Lansare de carte “Filmat în România, 2010-2014” de Bujor T. Rîpeanu, Dinu Ioan Nicula

Editura Meronia (cu sprijinul UPFAR)

20.15 – Filmul câștigător al Premiului Publicului – Piatră pe inimă (Heartstone) Gudmundur Arnar Gudmundsson 129′ Islanda, Danemarca

22.30 – Incidentul de la Hilton (The Nile Hilton Incident) Tarik Saleh 110′ Suedia, Danemarca, Germania

SAMBATA 17 IUNIE

10.00 – Sânge de lapon (Sami Blood) Amanda Kernell 108′ Suedia, Norvegia, Danemarca

16.00 – Toate nopţile albe (All These Sleepless Nights) Michal Marczak 100′ Polonia, Marea Britanie

18.00 – Frantz, Francois Ozon 114′ Franţa, Germania

20.15 – Tăcerea mării (Le silence de la mer) Jean-Pierre Melville 86′ Franţa

22.15 – Animale (Animals) Greg Zglinski 95′ Elveţia, Austria, Polonia

DUMINICA 18 IUNIE

10.00 – Micul port (Little Harbour) Iveta Grofova 86′ Slovacia, Cehia, Ungaria

12.00 – Roar – sub asediul fiarelor (Roar) Noel Marshall 94′ SUA

14.00 – O familie fabuloasă (Cigarettes et chocolat chaud) Sophie Reine 98′ Franţa

16.00 – Austerlitz, Sergei Loznitsa 94′ Germania

18.00 – O femeie fantastică (Una Mujer Fantástica) Sebastian Lelio 104′ Chile, Germania, Spania, SUA

20.15 – Filmul câștigător al Trofeului Transilvania – Familia mea fericită (My Happy Family) Nana Ekvtimishvili, Simon Gross 119′ Georgia, Germania, Franţa

22.30 – Criminali de provincie (Small Town Killers) Ole Bornedal 88′ Danemarca