FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE FILM DE SCURT-METRAJ ALTER-NATIVE 25

 

MIERCURI – 8. NOIEMBRIE

17:00 – 19:10

Film artistic – Călin Peter Netzer: Ana, mon amour (ROU/FRA/GER)

Sala Mare

18:00 – 19:50

Documentar – Dér András: Film-portret Antall József – partea I.-II. (HUN)

Sala Mică

19:00

Teatru dans – Slow – Compania András Lóránt

Sinagoga Veche

19:30 – 21:00

Trenul lent – Concertul Bob Dylan al lui Hobo (HUN)

Sala Mare

20:15 – 22:00

Documentar – Alexandru Solomon: Ouăle lui Tarzan (ROU/FRA)

Sala Mică

21:15 – 23:20

Film artistic – Kostyál Márk: Coiot (HUN)

Sala Mare

 

JOI – 9. NOIEMBRIE

14:00 – 15:15

Program de concurs (I.)

Sala Mare

15:30 – 16:45

Program de concurs (II.)

Sala Mare

17:00 – 18:15

Program de concurs (III.)

Sala Mare

18:00 – 19:30

Spectacol lectură – Döbrentei Sarolta: Fete de odinioară

Sala Mică

18:15

netWorks – expoziție de grup itinerantă – vernisaj

Galeria UAP, Camera K’Arte

18:30 – 19:25

Filmul din Podlasia Atacă! – O selecție specială de scurt-metraje din nord-estul Poloniei!

Sala Mare

19:00 – 20:50

Film artistic – Doris Dörrie: Salutări din Fukushima (GER)

The Office Club

19:45 – 20:30

1945 – Film în viziunea sunetelor – Concert-film de Tandemul Baza de Furaj (HUN)

Sala Mare

19:45 – 21:00

Program de concurs (I.)

Sala Mică

20:45 – 21:00

Festivitate de deschidere

Sala Mare

21:00 – 22:45

Film artistic – M. Kiss Csaba, Rohonyi Gábor: Brazilienii (HUN)

Sala Mare

21:15 – 22:30

Program de concurs (II.)

Sala Mică

22:45 – 00:11

Program de concurs (III.)

Sala Mică

 

VINERI – 10. NOIEMBRIE

14:00 – 15:15

Program de concurs (IV.)

Sala Mare

15:30 – 16:45

Program de concurs (V.)

Sala Mare

16:00 – 16:45

Filmul din Podlasia Atacă! – O selecție specială de scurt-metraje din nord-estul Poloniei!

Sala Mică

17:00 – 18:15

Program de concurs (VI.)

Sala Mare

17:00 – 18:40

Best of Mediawave 2017

Sala Mică

18:30 – 20:00

20:00 – 20:15

Film artistic – Török Ferenc: 1945 (HUN)

Întâlnire cu publicul

Sala Mare

19:00 – 20:15

Program de concurs (IV.)

Sala Mică

19:00

Rózsa Miklós – Compozitorul de la Hollywood

Muzică de film în interpretarea Transylvanian Wind Ensemble

Film artistic – Alfred Hitchkock: Fascinaţie (USA)

Jazz&Blues Club

19:00 – 20:30

Film artistic – Tobias Nölle: Aloys (FRA/SUI)

The Office Club

20:30 – 23:00

Film artistic – Daniel Sandu: Un pas în urma serafimilor (ROU)

Sala Mare

20:30 – 21:45

Program de concurs (V.)

Sala Mică

21:30

Concert – Soul Serenade (ROU)

The Office Club

22:00 – 23:15

Program de concurs (VI.)

Sala Mică

 

SÂMBĂTĂ – 11. NOIEMBRIE

10:00 – 11:15

Program de concurs (VII.)

Sala Mare

11:00 – 11:55

Filme de animație pentru copii – Best of Primanima 2016

Sala Mică

11:25 – 12:40

Program de concurs (VIII.)

Sala Mare

12:50 – 14:00

Program de concurs (IX.)

Sala Mare

14:00 – 15:50

Program de concurs (VII.-VIII.)

Sala Mică

14:15 – 15:45

Documentar muzical – Bereczki Csaba: Soul Exodus (HUN)

Sala Mare

15:00 – 16:55

Filmgalopp – selecţie din filmele în competiţie al festivalului Filmtettfeszt

Jazz&Blues Club

16:00 – 17:40

Film artistic – Adrian Sitaru: Fixeur (ROU)

Sala Mare

16:00 – 17:45

Program de concurs (VIII.-IX.)

Sala Mică

17:15 – 19:15

Sferturile de oră ale unui sfert de secol – Selecţie din filmele Festivalului Internaţional de Film de Scurt-metraj ALTER-NATIVE

Jazz&Blues Club

18:00 – 19:15

Concert – Prints Of 10 Years (Amprentele celor zece ani) – Kozma Orsi Quartet (HUN)

Sala Mare

18:00 – 19:15

Documentar – Radu Jude: Ţara moartă (ROU)

Sala Mică

19:30 – 20:00

Decernarea premiilor

Sala Mare

20:00 – 22:00

22:00 – 22:15

Film artistic – Herendi Gábor: Kincsem – pariul secolului (HUN)

Întâlnire cu publicul

Sala Mare

21:00 – 22:45

Best of 14th Jameson CineFest IFF Miskolc

Sala Mică

22:30 – 00:00

Film artistic – Madarász Isti: Bucla temporală (HUN)

Sala Mare

 

DUMINICĂ – 12. NOIEMBRIE

11:00 – 12:00

Proiectarea filmelor premiate

Sala Mare

11:00 – 12:05

Film de animație pentru copii – Pálfi Zsolt: Povești de pe malul lacului (HUN)

Sala Mică

12:15 – 14:10

Film artistic – Enyedi Ildikó: Despre trup şi suflet (HUN)

Sala Mare

14:25 – 16:05

Film artistic – Cristi Iftime: Mariţa (ROM)

Sala Mare