Programul Cinematecii Române | 15-30 septembrie 2018

Cinemateca Româna anunță programul pentru perioada 15-30 septembrie. Aflați care vor fi filmele care vor fi proiectate la Cinemateca Eforie și la Cinema Union:

CINEMATECA EFORIE

(SALA JEAN GEORGESCU)

Sâmbătă, 15 septembrie

13:00 Cinematograful azi: UN PRINȚ ȘI JUMĂTATE (România, 2018, 103’; dramă) – regia: Ana Lungu – cu: Iris Spiridon, Marius Manole, István Teglas – subtitluri în engleză / English subtitles

15:00 Cinematograful azi: LICU, O POVESTE ROMÂNEASCĂ (România, 2017, 86’; documentar) – regia: Ana Dumitrescu – subtitluri în engleză / English subtitles

17:00 Tim Burton, 60 de ani (25 august): BATMAN REVINE / BATMAN RETURNS (SUA-Marea Britanie, 1992, 126’, 35mm; film de aventuri) – regia: Tim Burton – cu: Michael Keaton, Danny DeVito, Michelle Pfeiffer, Christopher Walken – subtitluri în română

19:30 Roman Polanski, 85 de ani (18 august): CARTIERUL CHINEZESC / CHINATOWN (SUA, 1974, 130’; dramă, thriller, film noir) – regia: Roman Polanski – cu: Jack Nicholson, Faye Dunaway, John Huston, Perry Lopez, Roman Polanski – subtitluri în română

Duminică, 16 septembrie

13:00 Cinematograful azi: UN PRINȚ ȘI JUMĂTATE (România, 2018, 103’; dramă) – regia: Ana Lungu – cu: Iris Spiridon, Marius Manole, István Teglas – subtitluri în engleză / English subtitles

15:00 Cinematograful azi: LICU, O POVESTE ROMÂNEASCĂ (România, 2017, 86’; documentar) – regia: Ana Dumitrescu – subtitluri în engleză / English subtitles

17:00 Roman Polanski, 85 de ani (18 august): CUŢITUL ÎN APĂ / NOZ W WODZIE (Polonia, 1962, 94’, 35mm; dramă) – regia: Roman Polanski – cu: Leon Niemczyk, Jolanta Umecka, Zygmunt Malanowicz – subtitluri în română

19:00 Robert De Niro, 75 de ani (17 august): TAURUL FURIOS / RAGING BULL (SUA, 1980, 124’; dramă, adaptare a cărţii autobiografice a lui Jake LaMotta) – regia: Martin Scorsese – cu: Robert De Niro, Cathy Moriarty, Joe Pesci, Frank Vincent, Nicholas Colasanto, Theresa Saldana – subtitluri în română

Marți, 18 septembrie

17:00 Cinematograful azi: UN PRINȚ ȘI JUMĂTATE (România, 2018, 103’; dramă) – regia: Ana Lungu – cu: Iris Spiridon, Marius Manole, István Teglas – subtitluri în engleză / English subtitles

19:00 Istoria filmului universal în capodopere: LUMEA LUI APU / APU SANSAR (India, 1959, 106’; dramă) – regia: Satyajit Ray – cu: Soumitra Chatterjee, Sharmila Tagore, Alok Chakravarty – subtitluri în română

Miercuri, 19 septembrie

17:00 Cinematograful azi: LICU, O POVESTE ROMÂNEASCĂ (România, 2017, 86’; documentar) – regia: Ana Dumitrescu – subtitluri în engleză / English subtitles

19:00 Akira Kurosawa, 20 de ani de la moarte (6 septembrie); Ziua marilor autori: YOJIMBO / YÔJINBÔ (Japonia, 1961, 111’; dramă) – regia: Akira Kurosawa – cu: Toshirô Mifune, Eijirô Tôno, Tatsuya Nakadai – subtitluri în română

Joi, 20 septembrie

17:00 Cinematograful azi: UN PRINȚ ȘI JUMĂTATE (România, 2018, 103’; dramă) – regia: Ana Lungu – cu: Iris Spiridon, Marius Manole, István Teglas – subtitluri în engleză / English subtitles

19:00 Seara de Oscar: SHANGHAI EXPRESS (SUA, 1932, 82’; dramă) – regia: Josef von Sternberg – cu: Marlene Dietrich, Clive Brook, Anna May Wong – subtitluri în română

Vineri, 21 septembrie

17:00 Cinematograful azi: LICU, O POVESTE ROMÂNEASCĂ (România, 2017, 86’; documentar) – regia: Ana Dumitrescu – subtitluri în engleză / English subtitles

19:00 Cinematograful azi; premieră: FALS TRATAT DE MÂNTUIRE A SUFLETULUI (România, 2018, 90’; dramă) – regia: Nicolae Mărgineanu – cu: Ioan Andrei Ionescu, Bogdan Nechifor, Remus Mărginean, Maria Ploae, Valentin Uritescu, Cornelia Bloos, Alexandru Georgescu, Mioara Ifrim

Sâmbătă, 22 septembrie

13:00 Cinematograful azi: UN PRINȚ ȘI JUMĂTATE (România, 2018, 103’; dramă) – regia: Ana Lungu – cu: Iris Spiridon, Marius Manole, István Teglas – subtitluri în engleză / English subtitles

15:00 Victor Iliu, 50 de ani de la moarte (4 septembrie): LA MOARA CU NOROC (România, 1957, 115’; dramă, adaptare a nuvelei „Moara cu noroc” de Ioan Slavici) – regia: Victor Iliu – cu: Constantin Codrescu, Geo Barton, Colea Răutu, Ioana Bulcă, Marietta Rareş, Sandu Sticlaru

17:00 Cinematograful azi; premieră: FALS TRATAT DE MÂNTUIRE A SUFLETULUI (România, 2018, 90’; dramă) – regia: Nicolae Mărgineanu – cu: Ioan Andrei Ionescu, Bogdan Nechifor, Remus Mărginean, Maria Ploae, Valentin Uritescu, Cornelia Bloos, Alexandru Georgescu, Mioara Ifrim

19:00 Robert De Niro, 75 de ani (17 august): ŞOFERUL DE TAXI / TAXI DRIVER (SUA, 1976, 114’; dramă) – regia: Martin Scorsese – cu: Robert De Niro, Jodie Foster, Cybill Shepherd, Harvey Keitel, Peter Boyle, Albert Brooks – subtitluri în română

Duminică, 23 septembrie

12:00 Cinematograful azi: LICU, O POVESTE ROMÂNEASCĂ (România, 2017, 86’; documentar) – regia: Ana Dumitrescu – subtitluri în engleză / English subtitles

14:00 Robert De Niro, 75 de ani (17 august): NEW YORK, NEW YORK (SUA, 1977, 155’; dramă, film muzical) – regia: Martin Scorsese – cu: Liza Minnelli, Robert De Niro, Lionel Stander, Barry Primus, Mary Kay Place – subtitluri în română

17:00 George Mihăiță, 70 de ani (23 septembrie): RECONSTITUIREA (România, 1970, 99’; dramă, adaptare a nuvelei omonime de Horia Pătrașcu) – regia: Lucian Pintilie – cu: Vladimir Găitan, George Mihăiță, George Constantin, Emil Botta, Ernest Maftei, Ileana Popovici, Ștefan Moisescu

19:00 Cinematograful azi; premieră: FALS TRATAT DE MÂNTUIRE A SUFLETULUI (România, 2018, 90’; dramă) – regia: Nicolae Mărgineanu – cu: Ioan Andrei Ionescu, Bogdan Nechifor, Remus Mărginean, Maria Ploae, Valentin Uritescu, Cornelia Bloos, Alexandru Georgescu, Mioara Ifrim

Marți, 25 septembrie

17:00 Cinematograful azi; premieră: FALS TRATAT DE MÂNTUIRE A SUFLETULUI (România, 2018, 90’; dramă) – regia: Nicolae Mărgineanu – cu: Ioan Andrei Ionescu, Bogdan Nechifor, Remus Mărginean, Maria Ploae, Valentin Uritescu, Cornelia Bloos, Alexandru Georgescu, Mioara Ifrim

19:00 Istoria filmului universal în capodopere: HIROSHIMA, DRAGOSTEA MEA / HIROSHIMA MON AMOUR (Franța-Japonia, 1959, 90’; dramă) – regia: Alain Resnais – cu: Emmanuelle Riva, Eiji Okada, Stella Dassas – subtitluri în română

Miercuri, 26 septembrie

17:00 Cinematograful azi: LICU, O POVESTE ROMÂNEASCĂ (România, 2017, 86’; documentar) – regia: Ana Dumitrescu – subtitluri în engleză / English subtitles

19:00 Akira Kurosawa, 20 de ani de la moarte (6 septembrie); Ziua marilor autori: SANJURO (Japonia, 1962, 96’; dramă) – regia: Akira Kurosawa – cu: Toshirô Mifune, Tatsuya Nakadai, Keiju Kobayashi – subtitluri în română

Joi, 27 septembrie

17:00 Cinematograful azi: UN PRINȚ ȘI JUMĂTATE (România, 2018, 103’; dramă) – regia: Ana Lungu – cu: Iris Spiridon, Marius Manole, István Teglas – subtitluri în engleză / English subtitles

19:00 Seara de Oscar: VIAȚA PRIVATĂ A LUI HENRIC AL VIII-LEA / THE PRIVATE LIFE OF HENRY VIII (Marea Britanie, 1933, 97’; dramă, film biographic) – regia: Alexander Korda – cu: Charles Laughton, Robert Donat, Franklin Dyall – subtitluri în română

Vineri, 28 septembrie

18:30 Festivalul Internaţional de Film de Animaţie Anim'est; Gala de deschidere: O ALTĂ ZI DIN VIAȚĂ / ANOTHER DAY OF LIFE (Polonia-Spania-Germania-Belgia-Ungaria, 2018, 85’; film de animație) – regia: Raúl de la Fuente, Damian Nenow – voci: Miroslaw Haniszewski, Vergil J. Smith, Tomasz Zietek – subtitluri în română

21:00 Festivalul Internaţional de Film de Animaţie Anim'est: O ALTĂ ZI DIN VIAȚĂ / ANOTHER DAY OF LIFE (Polonia-Spania-Germania-Belgia-Ungaria, 2018, 85’; film de animație) – regia: Raúl de la Fuente, Damian Nenow – voci: Miroslaw Haniszewski, Vergil J. Smith, Tomasz Zietek – subtitluri în română

Sâmbătă, 29 septembrie

16:30 Festivalul Internaţional de Film de Animaţie Anim'est; Animație de avangardă și experimentală: SWISS ARMY KNIFE WITH RATS AND PIGEONS (SUA, 1980, 7’, r: Robert Breer); DEMONY (Polonia, 1980, 10’40”, r: Kazimierz Urbanski); RECTANGLE&RECTANGLES (Canada, 1984, 8’30”, r: Rene Jodoin); STOMP (Olanda, 1984, 7’, r: Maciej Cwiek); PARASYMPATHICA (Austria, 1985, 5’, r: Mara Mattuschka); IMPRESSIONS EN HAUTE ATMOSPHERE (Spain, 1989, 7’, r: Jose Antonio Sistiaga); AU BORD DU LAC (Franța, 1994, 6’, r: Patrick bokanowski); VISION (Elveția, 1996, 6’30”, r: Killian Dellers); LINEAR DREAMS (Canada, 1997, 7’, r: Richard Reeves); MOONLIGHT (Austria, 1997, 4’11”, r: Barbel Neubauer); FLAMMES (Franța, 1998, 3’30”, r: Patrick Bokanowski)

18:30 Festivalul Internaţional de Film de Animaţie Anim'est: PARVANA / THE BREADWINNER (Irlanda-Canada-Luxembourg, 2017, 94’; film de animație) – regia: Nora Twomey – voci: Saara Chaudry, Soma Chhaya, Noorin Gulamgaus – subtitluri în română

20:30 Festivalul Internaţional de Film de Animaţie Anim'est: MUTAFUKAZ (Franța-Japonia, 2017, 90’; film de animație) – regia: Shôjirô Nishimi, Guillaume Renard – voci: Tay Lee, Mark Ryan Haltom, Ray Chung – subtitluri în română

Duminică, 30 septembrie

16:30 Festivalul Internaţional de Film de Animaţie Anim'est; Animație de avangardă și experimentală: FAST FILM (Austria, 2003, 14”, r: Virgil Widrich); CNOTE (Canada, 2004, 7’, r: Christopher Hinton); ADRIFT (Norvegia, 2004, 8’30”, r: Inger Lise Hansen); 200 NANOWEBBERS, SEMICONDUCTOR (Marea Britanie, 2005, 2’46”); LAITUE (Marea Britanie, 2008, 9’16”, r: Nicholas Brooks); NICE DAY FOR A PICNIC - drawn animation (Belgia, 2008, 4’, r: Monica Gallab); UNICYCLE FILM (Marea Britanie, 2009, 5’30”, r: Thomas Hicks); THE BELLIES (Franța, 2009, 17’51”, r: Philippe Grammaticopoulos); /… FLÜSSIGES PAPIER, STOP-MOTION/CUT-OUT (Germania, 2009, 4’, r: Michel Klöfkorn); STUCK IN A GROOVE, DIGITAL PHOTOGRAPHY OF PRINTED PAPER OBJECTS (Austria, 2010, 4’, r: Clemens Kogler)

18:30 Festivalul Internaţional de Film de Animaţie Anim'est: LUMEA LUI MARNIE / MARNIES WELT (Germania-Belgia, 2008, 84’; film de animație) – regia: Christoph Lauenstein, Wolfgang Lauenstein – subtitluri în română

20:30 Festivalul Internaţional de Film de Animaţie Anim'est: VIRUS TROPICAL (Columbia, 2017, 96’; film de animație) – regia: Santiago Caicedo – voci: María Cecilia Sánchez, Martina Toro, Alejandra Borrero – subtitluri în română

 

CINEMATECA UNION

(SALA PAUL CĂLINESCU)

Sâmbătă, 15 septembrie

11:00 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei): OLIVER TWIST (Marea Britanie, 1948, 116’; dramă, film pentru copii, după romanul omonim al lui Charles Dickens) – regia: David Lean – cu: Robert Newton, Alec Guinness, Kay Walsh – subtitluri în română

13:00 LICU, O POVESTE ROMÂNEASCĂ (România, 2017, 86’; documentar) – regia: Ana Dumitrescu – subtitluri în engleză / English subtitles

14:30 UN PRINȚ ȘI JUMĂTATE (România, 2018, 103’; dramă) – regia: Ana Lungu – cu: Iris Spiridon, Marius Manole, István Teglas – subtitluri în engleză / English subtitles

16:30 UN OM INTEGRU / LERD (Iran, 2017, 117’; dramă, thriller) – regia: Mohammad Rasoulof – cu: Reza Akhlaghirad, Soudabeh Beizaee, Nasim Adabi – subtitluri în română

19:00 Premieră: O CREATURĂ DELICATĂ / KROTKAYA (Franța-Germania-Rusia-Lituania-Olanda-Ucraina-Letonia, 2017, 143’; dramă) – regia: Sergei Loznitsa – cu: Boris Kamorzin, Valeriu Andriuță, Liya Akhedzhakova, Vasilina Makovceva – subtitluri în română

Duminică, 16 septembrie

11:00 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei): OLIVER TWIST (Marea Britanie, 1948, 116’; dramă, film pentru copii, după romanul omonim al lui Charles Dickens) – regia: David Lean – cu: Robert Newton, Alec Guinness, Kay Walsh – subtitluri în română

13:00 LICU, O POVESTE ROMÂNEASCĂ (România, 2017, 86’; documentar) – regia: Ana Dumitrescu – subtitluri în engleză / English subtitles

15:00 TREI SURORI ADORABILE / DEMI SOEURS (Franța-Belgia, 2018, 100’; comedie) – regia: Saphia Azzeddine, François-Régis Jeanne – cu: Sabrina Ouazani, Alice David, Charlotte Gabris, Barbara Probst – subtitluri în română

17:00 UN PRINȚ ȘI JUMĂTATE (România, 2018, 103’; dramă) – regia: Ana Lungu – cu: Iris Spiridon, Marius Manole, István Teglas – subtitluri în engleză / English subtitles

19:00 Premieră: O CREATURĂ DELICATĂ / KROTKAYA (Franța-Germania-Rusia-Lituania-Olanda-Ucraina-Letonia, 2017, 143’; dramă) – regia: Sergei Loznitsa – cu: Boris Kamorzin, Valeriu Andriuță, Liya Akhedzhakova, Vasilina Makovceva – subtitluri în română

Marți, 18 septembrie

17:00 UTØYA – 22 IULIE / UTØYA 22. JULI (Norvegia, 2018, 90’; dramă, thriller) – regia: Erik Poppe – cu: Andrea Berntzen, Aleksander Holmen, Brede Fristad, Elli Rhiannon Müller Osbourne – subtitluri în română

19:00 Premieră: O CREATURĂ DELICATĂ / KROTKAYA (Franța-Germania-Rusia-Lituania-Olanda-Ucraina-Letonia, 2017, 143’; dramă) – regia: Sergei Loznitsa – cu: Boris Kamorzin, Valeriu Andriuță, Liya Akhedzhakova, Vasilina Makovceva – subtitluri în română

Miercuri, 19 septembrie

17:00 AURORA BOREALIS - LUMINILE NORDULUI / AURORA BOREALIS: ÉSZAKI FÉNY (Ungaria, 2017, 104’; dramă) – regia: Marta Meszaros – cu: Mari Töröcsik, Ildikó Tóth, Franciska Töröcsik, József Wunderlich – subtitluri în română

19:00 Premieră: O CREATURĂ DELICATĂ / KROTKAYA (Franța-Germania-Rusia-Lituania-Olanda-Ucraina-Letonia, 2017, 143’; dramă) – regia: Sergei Loznitsa – cu: Boris Kamorzin, Valeriu Andriuță, Liya Akhedzhakova, Vasilina Makovceva – subtitluri în română

Joi, 20 septembrie

17:00 O VIAȚĂ VIOLENTĂ / UNE VIE VIOLENTE (Franța, 2017, 107’; dramă) – regia: Thierry de Peretti – cu: Jean Michelangeli, Henri-Noël Tabary, Cédric Appietto – subtitluri în română

19:00 Premieră: O CREATURĂ DELICATĂ / KROTKAYA (Franța-Germania-Rusia-Lituania-Olanda-Ucraina-Letonia, 2017, 143’; dramă) – regia: Sergei Loznitsa – cu: Boris Kamorzin, Valeriu Andriuță, Liya Akhedzhakova, Vasilina Makovceva – subtitluri în română

Vineri, 21 septembrie

17:00 Premieră: FALS TRATAT DE MÂNTUIRE A SUFLETULUI (România, 2018, 90’; dramă) – regia: Nicolae Mărgineanu – cu: Ioan Andrei Ionescu, Bogdan Nechifor, Remus Mărginean, Maria Ploae, Valentin Uritescu, Cornelia Bloos, Alexandru Georgescu, Mioara Ifrim

19:00 Premieră: BANII SUNT BANI / MONEY (Franța, 2017, 90’; thriller) – regia: Géla Babluani – cu: Vincent Rottiers, George Babluani – subtitluri în română

Sâmbătă, 22 septembrie

13:00 TREI SURORI ADORABILE / DEMI SOEURS (Franța-Belgia, 2018, 100’; comedie) – regia: Saphia Azzeddine, François-Régis Jeanne – cu: Sabrina Ouazani, Alice David, Charlotte Gabris, Barbara Probst – subtitluri în română

15:00 UTØYA – 22 IULIE / UTØYA 22. JULI (Norvegia, 2018, 90’; dramă, thriller) – regia: Erik Poppe – cu: Andrea Berntzen, Aleksander Holmen, Brede Fristad, Elli Rhiannon Müller Osbourne – subtitluri în română

17:00 Premieră: BANII SUNT BANI / MONEY (Franța, 2017, 90’; thriller) – regia: Géla Babluani – cu: Vincent Rottiers, George Babluani – subtitluri în română

19:00 Premieră: FALS TRATAT DE MÂNTUIRE A SUFLETULUI (România, 2018, 90’; dramă) – regia: Nicolae Mărgineanu – cu: Ioan Andrei Ionescu, Bogdan Nechifor, Remus Mărginean, Maria Ploae, Valentin Uritescu, Cornelia Bloos, Alexandru Georgescu, Mioara Ifrim

Duminică, 23 septembrie

11:00 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei): OLIVER TWIST (Marea Britanie, 1948, 116’; dramă, film pentru copii, după romanul omonim al lui Charles Dickens) – regia: David Lean – cu: Robert Newton, Alec Guinness, Kay Walsh – subtitluri în română

13:00 AURORA BOREALIS - LUMINILE NORDULUI / AURORA BOREALIS: ÉSZAKI FÉNY (Ungaria, 2017, 104’; dramă) – regia: Marta Meszaros – cu: Mari Töröcsik, Ildikó Tóth, Franciska Töröcsik, József Wunderlich – subtitluri în română

15:00 JAFURI, MAŞINI ŞI FIDELITATE FĂRĂ LIMITE / LE FIDÈLE (Belgia-Franța-Olanda, 2017, 130’; dramă) – regia: Michaël R. Roskam – cu: Matthias Schoenaerts, Adèle Exarchopoulos, Eric De Staercke, Jean-Benoît Ugeux, Nabil Missoumi – subtitluri în română

17:30 Premieră: FALS TRATAT DE MÂNTUIRE A SUFLETULUI (România, 2018, 90’; dramă) – regia: Nicolae Mărgineanu – cu: Ioan Andrei Ionescu, Bogdan Nechifor, Remus Mărginean, Maria Ploae, Valentin Uritescu, Cornelia Bloos, Alexandru Georgescu, Mioara Ifrim

19:30 Premieră: BANII SUNT BANI / MONEY (Franța, 2017, 90’; thriller) – regia: Géla Babluani – cu: Vincent Rottiers, George Babluani – subtitluri în română

Marți, 25 septembrie

16:30 Premieră: BANII SUNT BANI / MONEY (Franța, 2017, 90’; thriller) – regia: Géla Babluani – cu: Vincent Rottiers, George Babluani – subtitluri în română

Miercuri, 26 septembrie

17:00 Premieră: BANII SUNT BANI / MONEY (Franța, 2017, 90’; thriller) – regia: Géla Babluani – cu: Vincent Rottiers, George Babluani – subtitluri în română

19:00 Premieră: FALS TRATAT DE MÂNTUIRE A SUFLETULUI (România, 2018, 90’; dramă) – regia: Nicolae Mărgineanu – cu: Ioan Andrei Ionescu, Bogdan Nechifor, Remus Mărginean, Maria Ploae, Valentin Uritescu, Cornelia Bloos, Alexandru Georgescu, Mioara Ifrim

Joi, 27 septembrie

17:00 Premieră: FALS TRATAT DE MÂNTUIRE A SUFLETULUI (România, 2018, 90’; dramă) – regia: Nicolae Mărgineanu – cu: Ioan Andrei Ionescu, Bogdan Nechifor, Remus Mărginean, Maria Ploae, Valentin Uritescu, Cornelia Bloos, Alexandru Georgescu, Mioara Ifrim

19:00 Premieră: BANII SUNT BANI / MONEY (Franța, 2017, 90’; thriller) – regia: Géla Babluani – cu: Vincent Rottiers, George Babluani – subtitluri în română

Vineri, 28 septembrie

16:30 Premieră: „ÎMI ESTE INDIFERENT DACĂ ÎN ISTORIE VOM INTRA CA BARBARI” (România-Cehia-Franța-Bulgaria-Germania, 2018, 140’; dramă) – regia: Radu Jude – cu: Ioana Iacob, Alexandru Dabija, Alex Bogdan – subtitluri în engleză / English subtitles

19:00 Premieră: FANTOMELE LUI ISMAEL / LES FANTÔMES D'ISMAËL (Franța, 2017, 114’; dramă, thriller) – regia: Arnaud Desplechin – cu: Mathieu Amalric, Marion Cotillard, Charlotte Gainsbourg, Louis Garrel, Alba Rohrwacher – subtitluri în română

Sâmbătă, 29 septembrie

11:00 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei): OLIVER TWIST (Marea Britanie, 1948, 116’; dramă, film pentru copii, după romanul omonim al lui Charles Dickens) – regia: David Lean – cu: Robert Newton, Alec Guinness, Kay Walsh – subtitluri în română

13:00 BANII SUNT BANI / MONEY (Franța, 2017, 90’; thriller) – regia: Géla Babluani – cu: Vincent Rottiers, George Babluani – subtitluri în română

15:00 UTØYA – 22 IULIE / UTØYA 22. JULI (Norvegia, 2018, 90’; dramă, thriller) – regia: Erik Poppe – cu: Andrea Berntzen, Aleksander Holmen, Brede Fristad, Elli Rhiannon Müller Osbourne

17:00 Premieră: FANTOMELE LUI ISMAEL / LES FANTÔMES D'ISMAËL (Franța, 2017, 114’; dramă, thriller) – regia: Arnaud Desplechin – cu: Mathieu Amalric, Marion Cotillard, Charlotte Gainsbourg, Louis Garrel, Alba Rohrwacher – subtitluri în română

19:00 Premieră: „ÎMI ESTE INDIFERENT DACĂ ÎN ISTORIE VOM INTRA CA BARBARI” (România-Cehia-Franța-Bulgaria-Germania, 2018, 140’; dramă) – regia: Radu Jude – cu: Ioana Iacob, Alexandru Dabija, Alex Bogdan – subtitluri în engleză / English subtitles

Duminică, 30 septembrie

11:00 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei): OLIVER TWIST (Marea Britanie, 1948, 116’; dramă, film pentru copii, după romanul omonim al lui Charles Dickens) – regia: David Lean – cu: Robert Newton, Alec Guinness, Kay Walsh – subtitluri în română

13:00 AURORA BOREALIS - LUMINILE NORDULUI / AURORA BOREALIS: ÉSZAKI FÉNY (Ungaria, 2017, 104’; dramă) – regia: Marta Meszaros – cu: Mari Töröcsik, Ildikó Tóth, Franciska Töröcsik, József Wunderlich – subtitluri în română

15:00 BANII SUNT BANI / MONEY (Franța, 2017, 90’; thriller) – regia: Géla Babluani – cu: Vincent Rottiers, George Babluani – subtitluri în română

17:00 Premieră: „ÎMI ESTE INDIFERENT DACĂ ÎN ISTORIE VOM INTRA CA BARBARI” (România-Cehia-Franța-Bulgaria-Germania, 2018, 140’; dramă) – regia: Radu Jude – cu: Ioana Iacob, Alexandru Dabija, Alex Bogdan – subtitluri în engleză / English subtitles

19:30 Premieră: FANTOMELE LUI ISMAEL / LES FANTÔMES D'ISMAËL (Franța, 2017, 114’; dramă, thriller) – regia: Arnaud Desplechin – cu: Mathieu Amalric, Marion Cotillard, Charlotte Gainsbourg, Louis Garrel, Alba Rohrwacher – subtitluri în română

Notă: Filmele la care apare menţiunea „35mm” sunt proiectate de pe peliculă. Restul proiecţiilor sunt digitale (2D).