Programul Cinematecii Române | octombrie 2018

Cinemateca Româna anunță programul pentru luna octombrie. Aflați care vor fi filmele care vor fi proiectate la Cinemateca Eforie și la Cinema Union:

Cinemateca Eforie

(Sala Jean Georgescu)

1 – 7 octombrie

Festivalul Internaţional de Film de Animaţie Anim'est

https://www.animest.ro

Marți, 9 octombrie

15:30 Cinematograful azi: „ÎMI ESTE INDIFERENT DACĂ ÎN ISTORIE VOM INTRA CA BARBARI” (România-Cehia-Franța-Bulgaria-Germania, 2018, 140’; dramă) – regia: Radu Jude – cu: Ioana Iacob, Alexandru Dabija, Alex Bogdan – subtitluri în engleză / English subtitles

18:00 Federico Fellini, 25 de ani de la moarte (31 octombrie); Istoria filmului universal în capodopere: LA DOLCE VITA (Italia-Franţa, 1960, 178'; dramă, frescă socială) – regia: Federico Fellini – cu: Marcello Mastroianni, Anita Ekberg, Anouk Aimée, Yvonne Furneaux, Lex Barker, Alain Cuny – subtitluri în română

Miercuri, 10 octombrie

15:30 Cinematograful azi: „ÎMI ESTE INDIFERENT DACĂ ÎN ISTORIE VOM INTRA CA BARBARI” (România-Cehia-Franța-Bulgaria-Germania, 2018, 140’; dramă) – regia: Radu Jude – cu: Ioana Iacob, Alexandru Dabija, Alex Bogdan – subtitluri în engleză / English subtitles

18:00 Ziua marilor autori: BARBĂ ROŞIE / AKAHIGE (Japonia, 1965, 176’, 35mm; dramă, ecranizarea romanului lui Shûgorô Yamamoto) – regia:  Akira Kurosawa – cu: Toshirô Mifune, Yûzô Kayama, Tsutomu Yamazaki, Reiko Dan – subtitluri în română

Joi, 11 octombrie

17:30 Cineclub Film Menu – Avangarda mută: OMUL CU APARATUL DE FILMAT / CHELOVEK S KINOAPPARATOM (tarif unic: 3 lei) (URSS, 1929, 68’; film documentar, film experimental, film mut cu acompaniament muzical) – regia: Dziga Vertov

19:00 Cineclub Film Menu – Avangarda mută: Program de scurtmetraje de avangardă (tarif unic: 3 lei): BALETUL MECANIC / BALLET MÉCANIQUE (Franța, 1924, 19’; film experimental, film mut cu acompaniament muzical) – regia: Fernand Léger, Dudley Murphy (necreditat) – cu: Fernand Léger, Dudley Murphy, Katherine Murphy, Katrin Murphy, Kiki de Montparnasse; ANTRACT / ENTR’ACTE (Franța, 1924, 22’; film experimental, film dadaist, film mut cu acompaniament muzical) – regia: René Clair – scenariu: Francis Picabia, René Clair – cu: Jean Börlin, Inge Frïss, Francis Picabia, Marcel Duchamp, Man Ray, Darius Milhaud, Marcel Achard, Georges Auric, Geroges Charensol, Georges Lacombe, Roger Le Bon, Jean Mamy, Rolf de Maré, Erik Satie, Pierre Scize, Louis Touchages – subtitluri în română; PODUL / DE BRUG (Olanda, 1928, 15’; film documentar, film experimental, film mut cu acompaniament muzical) – regia: Joris Ivens; PLOAIA / REGEN (Olanda, 1929, 14’; film documentar, film experimental, film mut cu acompaniament muzical – regia: Joris Ivens, Mannus Franken – subtitluri în română; CÂINELE ANDALUZ / UN CHIEN ANDALOU (Franța, 1929, 16’; film experimental, film suprarealist, film mut cu acompaniament muzical) – regia: Luis Buñuel – scenariu: Salvador Dalí, Luis Buñuel – cu: Simone Mareuil, Pierre Batcheff, Luis Buñuel, Salvador Dalí, Robert Hommet, Marval, Fano Messan, Jaume Miravitlles – subtitluri în română

12 – 14 octombrie

Tripoteca – Psychedelic Film & Art Festival

http://www.tripoteca.com

Marți, 16 octombrie

16:30 Dan Pița, 80 de ani (11 octombrie): TĂNASE SCATIU (România, 1976, 115’; dramă, după proza lui Duiliu Zamfirescu: „Viaţa la ţară", „Tănase Scatiu") – regia: Dan Pița – cu: Victor Rebengiuc, Eliza Petrăchescu, Vasile Niţulescu

19:00 Istoria filmului universal în capodopere: CU SUFLETUL LA GURĂ (LA CAPĂTUL SUFLĂRII) / À BOUT DE SOUFFLE (Franța, 1960, 90'; dramă, film romantic) – regia: Jean-Luc Godard – cu: Jean-Paul Belmondo, Jean Seberg, Daniel Boulanger, Jean-Pierre Melville – subtitluri în română

Miercuri, 17 octombrie

17:00 Dan Pița, 80 de ani (11 octombrie): CONCURS (România, 1982, 97’; film-parabolă) – regia: Dan Piţa – cu: Gheorghe Dinică, Marin Moraru, Ştefan Iordache,

Valentin Uritescu, Claudiu Bleonţ

18:30 Ziua marilor autori: DODES’KA-DEN / DODESUKADEN (Japonia, 1970, 140’; dramă, adaptare după un roman de Shûgorô Yamamoto) – regia: Akira Kurosawa – cu: Yoshitaka Zushi, Kin Sugai, Toshiyuki Tonomura, Yûko Kusunoki – subtitluri în română

Joi, 18 octombrie

17:00 Dan Pița, 80 de ani (11 octombrie): NUNTA DE PIATRĂ (România, 1971, 90’; dramă, adaptare a povestirilor „Fefeleaga” şi „La o nuntă” ale lui Ion Agârbiceanu – regia: Mircea Veroiu, Dan Piţa – cu: Leopoldina Bălănuţă, Eliza Petrăchescu, Mircea Diaconu, Petre Gheorghiu

19:00 Seara de Oscar: ADIO, ARME / A FAREWELL TO ARMS (SUA, 1932, 80'; dramă, film romantic, film de război, adaptare după romanul lui Ernest Hemingway – regia: Frank Borzage – cu: Helen Hayes, Gary Cooper, Adolphe Menjou, Mary Philips – subtitluri în română

Vineri, 19 octombrie

17:00 Cinematograful azi; premieră: SECRETUL FERICIRII (România, 2018, 90’; comedie dramatică) – regia: Vlad Zamfirescu – cu: Vlad Zamfirescu, Irina Velcescu, Theo Marton – subtitluri în engleză / English subtitles

19:00 Cineclub FILM (tarif unic: 5 lei); Lansare de carte: „Filmul, mon amour” de și despre Călin Căliman: APA CA UN BIVOL NEGRU (România, 1970, 59’; documentar) – regia: Andrei Cătălin Băleanu         , Pierre Bokor, Iosif Demian, Stere Gulea, Roxana Pana, Dan Pița, Dinu Tãnase, Mircea Veroiu

Sâmbătă, 20 octombrie

12:30 Cinematograful azi: FALS TRATAT DE MÂNTUIRE A SUFLETULUI (România, 2018, 90’; dramă) – regia: Nicolae Mărgineanu – cu: Ioan Andrei Ionescu, Bogdan Nechifor, Remus Mărginean, Maria Ploae, Valentin Uritescu, Cornelia Bloos, Alexandru Georgescu, Mioara Ifrim – subtitluri în engleză / English subtitles

14:30 Cinematograful azi: „ÎMI ESTE INDIFERENT DACĂ ÎN ISTORIE VOM INTRA CA BARBARI” (România-Cehia-Franța-Bulgaria-Germania, 2018, 140’; dramă) – regia: Radu Jude – cu: Ioana Iacob, Alexandru Dabija, Alex Bogdan – subtitluri în engleză / English subtitles

17:00 Ion Dichiseanu, 85 de ani (20 octombrie): 100 DE LEI (SUTA DE LEI) (România, 1973, 99’; dramă) – regia: Mircea Săucan – cu: Dan Nuţu, Ion Dichiseanu, Ileana Popovici, Violeta Andrei

19:00 Cinematograful azi; premieră: SECRETUL FERICIRII (România, 2018, 90’; comedie dramatică) – regia: Vlad Zamfirescu – cu: Vlad Zamfirescu, Irina Velcescu, Theo Marton – subtitluri în engleză / English subtitles

Duminică, 21 octombrie

12:30 Cinematograful azi: „ÎMI ESTE INDIFERENT DACĂ ÎN ISTORIE VOM INTRA CA BARBARI” (România-Cehia-Franța-Bulgaria-Germania, 2018, 140’; dramă) – regia: Radu Jude – cu: Ioana Iacob, Alexandru Dabija, Alex Bogdan – subtitluri în engleză / English subtitles

15:00 Film la cerere: SPRIJINIȚI-L PE ȘERIF / SUPPORT YOUR LOCAL SHERIFF! (SUA, 1969, 92’, 35mm; comedie, western) – regia: Burt Kennedy – cu: James Garner, Joan Hackett, Walter Brennan

17:00 Ion Dichiseanu, 85 de ani (20 octombrie): DINCOLO DE BARIERĂ (România, 1965, 97’; dramă, adaptare a piesei de teatru „Domnişoara Nastasia” de G. M. Zamfirescu) – regia: Francisc Munteanu – cu: Ion Dichiseanu, Irina Ionescu, Leni Pinţea, Silviu Stănculescu, Mircea Constantinescu, Fărâmiţă Lambru, Ştefan Bănică, Anna Széles

19:00 Cinematograful azi; premieră: SECRETUL FERICIRII (România, 2018, 90’; comedie dramatică) – regia: Vlad Zamfirescu – cu: Vlad Zamfirescu, Irina Velcescu, Theo Marton – subtitluri în engleză / English subtitles

Marți, 23 octombrie

17:00 Cinematograful azi; premieră: SECRETUL FERICIRII (România, 2018, 90’; comedie dramatică) – regia: Vlad Zamfirescu – cu: Vlad Zamfirescu, Irina Velcescu, Theo Marton – subtitluri în engleză / English subtitles

19:00 Istoria filmului universal în capodopere: AVENTURA / L’AVVENTURA (Italia-Franţa, 1960, 120’; dramă) – regia: Michelangelo Antonioni – cu: Gabriele Ferzetti, Monica Vitti, Lea Massari, Dominique Blanchar, Renzo Ricci – subtitluri în română

Miercuri, 24 octombrie

17:00 Cinematograful azi; premieră: SECRETUL FERICIRII (România, 2018, 90’; comedie dramatică) – regia: Vlad Zamfirescu – cu: Vlad Zamfirescu, Irina Velcescu, Theo Marton – subtitluri în engleză / English subtitles

18:30 Ziua marilor autori: KAGEMUSHA (Japonia-SUA, 1980, 153’; dramă, film istoric, film de război) – regia: Akira Kurosawa – cu: Tatsuya Nakadai, Tsutomu Yamazaki, Ken’ichi Hagiwara – subtitluri în română

Joi, 25 octombrie

17:00 Cinematograful azi; premieră: SECRETUL FERICIRII (România, 2018, 90’; comedie dramatică) – regia: Vlad Zamfirescu – cu: Vlad Zamfirescu, Irina Velcescu, Theo Marton – subtitluri în engleză / English subtitles

19:00 Săptămâna filmului rus: PRIMII ÎN SPAŢIU / VREMYA PERVYH (Rusia, 2017, 140’; dramă) – regia: Dmitriy Kiselev – cu: Evgheniy Mironov, Konstantin Habenskiy, Vladimir Ilyin, Anatoliy Kotenev, Alexandra Ursuleak, Elena Panova – subtitluri în română

Vineri, 26 octombrie

18:00 Săptămâna filmului rus: BOLȘOI / BOLSHOY (Rusia, 2016, 132’; dramă) – regia: Valeriy Todorovskiy – cu: Alisa Freindlich, Alexandr Domogarov,Nicholas Le  Riche, Margarita Simonova, Ekaterina Samuilina,  Anna Isaeva, Anastasia Plotnikova – subtitluri în română

20:30 Săptămâna filmului rus: VINERI / PYATNITSA (Rusia, 2016, 90’; comedie) – regia: Evgheniy Shelyakin – cu: Danila Kozlovskiy, Serghey Burunov, Nastasia Smburskaia, Katerina Shpitsa, Evghenia Brik, Anton Shaghin – subtitluri în română

Sâmbătă, 27 octombrie

14:00 Cinematograful azi; premieră: LEMONADE (România-Germania-Suedia-Canada, 2018, 88’; dramă) – regia: Ioana Uricanu – cu: Malina Manovici, Dylan Smith, Steve Bacic, Milan Hurduc, Ruxandra Maniu, Víctor Gómez – subtitluri în engleză / English subtitles

16:00 Cinematograful azi; premieră: PUP-O, MĂ! (România, 2018, 90’; comedie) – regia: Camelia Popa – cu: Constantin Cotimanis, Cosmin Seleși, Catalina Grama, Alexandru Pop – subtitluri în engleză / English subtitles

18:00 Săptămâna filmului rus: SOBIBOR (Rusia, 2018, 117’; dramă) – regia: Konstantin Habenskiy – cu: Konstantin Habenskiy, Christofer Lambert, Felice Jankell,

Dainius Kazlauskas, Serghei Godin, Roman Agheev – subtitluri în română

20:00 Săptămâna filmului rus: VIKING (Rusia, 2016, 133’; dramă, film istoric) – regia: Andrei Kravchuk – cu: Danila Kozlovskiy, Svetlana Hodcenkova, Maxim Suhanov, Igor Petrenko, Andrey Smolyakov, Vladimir Epifantsev – subtitluri în română

Duminică, 28 octombrie

14:00 Cinematograful azi; premieră: PUP-O, MĂ! (România, 2018, 90’; comedie) – regia: Camelia Popa – cu: Constantin Cotimanis, Cosmin Seleși, Catalina Grama, Alexandru Pop – subtitluri în engleză / English subtitles

16:00 Cinematograful azi; premieră: LEMONADE (România-Germania-Suedia-Canada, 2018, 88’; dramă) – regia: Ioana Uricanu – cu: Malina Manovici, Dylan Smith, Steve Bacic, Milan Hurduc, Ruxandra Maniu, Víctor Gómez – subtitluri în engleză / English subtitles

18:00 Săptămâna filmului rus: ANTRENOR / TRENER (Rusia, 2018, 138’; dramă) – regia: Danila Kozlovskiy – cu: Danila Kozlovskiy, Vladimir Ilyin, Andrey Smoleakov, Olga Zueva, Irina Gorbacheva, Victor Verzhbitsky – subtitluri în română

20:30 Săptămâna filmului rus: MATILDA (Rusia, 2017, 109’; dramă, film istoric) – regia: Alexei Uchitel – cu: Мichalina Olszanska, Lars Eidinger, Luise Wolfram, Danila Kozlovskiy, Ingeborga Dapkunaite – subtitluri în română

Marți, 30 octombrie

17:00 Cinematograful azi; premieră: LEMONADE (România-Germania-Suedia-Canada, 2018, 88’; dramă) – regia: Ioana Uricanu – cu: Malina Manovici, Dylan Smith, Steve Bacic, Milan Hurduc, Ruxandra Maniu, Víctor Gómez – subtitluri în engleză / English subtitles

19:00 Istoria filmului universal în capodopere: APARTAMENTUL / THE APARTMENT (SUA, 1960, 114’, 35mm; comedie dramatică, film romantic) – regia: Billy Wilder – cu: Jack Lemmon, Shirley MacLaine, Fred MacMurray, Ray Walston – subtitluri în română

Miercuri, 31 octombrie

19:00 Halloween Classic Horror Marathon (tarif unic pentru întreaga seară: 10 lei): FRANKENSTEIN (SUA, 1931, 70’; horror, adaptare după romanul omonim de Mary Shelley – regia: James Whale – cu: Colin Clive, Boris Karloff, Mae Clarke, John Boles, Frederick Kerr Walston – subtitluri în română

20:30 Halloween Classic Horror Marathon (tarif unic pentru întreaga seară: 10 lei): MIREASA LUI FRANKENSTEIN / THE BRIDE OF FRANKENSTEIN (SUA, 1935, 75’; horror, adaptare liberă după Mary Shelley) – regia: James Whale – cu: Boris Karloff, Colin Clive, Elsa Lanchester, Valerie Hobson, Ernest Thesiger – subtitluri în română

22:00 Halloween Classic Horror Marathon (tarif unic pentru întreaga seară: 10 lei): FIUL LUI FRANKENSTEIN / SON OF FRANKENSTEIN (SUA, 1939, 99’; horror, SF, adaptare liberă după Mary Shelley) – regia: Rowland V. Lee – cu: Boris Karloff, Basil Rathbone, Bela Lugosi, Lionel Atwill, Josephine Hutchinson – subtitluri în română

23:45 Halloween Classic Horror Marathon (tarif unic pentru întreaga seară: 10 lei): FRANKENSTEIN JR. / YOUNG FRANKENSTEIN (SUA, 1974, 106’; comedie, parodice) – regia: Mel Brooks – cu: Gene Wilder, Peter Boyle, Marty Feldman, Madeline Kahn, Teri Garr – subtitluri în română

 

Cinemateca Union

(Sala Paul Călinescu)

Marți, 2 octombrie

16:30 Premieră: „ÎMI ESTE INDIFERENT DACĂ ÎN ISTORIE VOM INTRA CA BARBARI” (România-Cehia-Franța-Bulgaria-Germania, 2018, 140’; dramă) – regia: Radu Jude – cu: Ioana Iacob, Alexandru Dabija, Alex Bogdan – subtitluri în engleză / English subtitles

19:00 Premieră: FANTOMELE LUI ISMAEL / LES FANTÔMES D'ISMAËL (Franța, 2017, 134’; dramă, thriller) – regia: Arnaud Desplechin – cu: Mathieu Amalric, Marion Cotillard, Charlotte Gainsbourg, Louis Garrel, Alba Rohrwacher – subtitluri în română

Miercuri, 3 octombrie

16:30 Premieră: FANTOMELE LUI ISMAEL / LES FANTÔMES D'ISMAËL (Franța, 2017, 134’; dramă, thriller) – regia: Arnaud Desplechin – cu: Mathieu Amalric, Marion Cotillard, Charlotte Gainsbourg, Louis Garrel, Alba Rohrwacher – subtitluri în română

19:00 Premieră: „ÎMI ESTE INDIFERENT DACĂ ÎN ISTORIE VOM INTRA CA BARBARI” (România-Cehia-Franța-Bulgaria-Germania, 2018, 140’; dramă) – regia: Radu Jude – cu: Ioana Iacob, Alexandru Dabija, Alex Bogdan – subtitluri în engleză / English subtitles

Joi, 4 octombrie

16:30 Premieră: „ÎMI ESTE INDIFERENT DACĂ ÎN ISTORIE VOM INTRA CA BARBARI” (România-Cehia-Franța-Bulgaria-Germania, 2018, 140’; dramă) – regia: Radu Jude – cu: Ioana Iacob, Alexandru Dabija, Alex Bogdan – subtitluri în engleză / English subtitles

19:00 Premieră: FANTOMELE LUI ISMAEL / LES FANTÔMES D'ISMAËL (Franța, 2017, 134’; dramă, thriller) – regia: Arnaud Desplechin – cu: Mathieu Amalric, Marion Cotillard, Charlotte Gainsbourg, Louis Garrel, Alba Rohrwacher – subtitluri în română

Vineri, 5 octombrie

17:00 COPACUL VRAJBEI NOASTRE / Undir trénu (Islanda-Franța, 2017, 89’; comedie dramatică) – regia: Hafsteinn Gunnar Sigurðsson – cu: Steinþór Hróar Steinþórsson, Edda Bjorgvinsdottir, Sigurður Sigurjónsson, Þorsteinn Bachmann, Selma Björnsdóttir – subtitluri în română

19:00 Utøya - 22 iulie / Utøya 22. Juli (Norvegia, 2018, 90’; dramă, thriller) – regia: Erik Poppe – cu: Andrea Berntzen, Aleksander Holmen, Brede Fristad,

Elli Rhiannon Müller Osbourne – subtitluri în română

Sâmbătă, 6 octombrie

12:00 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei): OLIVER! (Marea Britanie, 1968, 144’; dramă, musical, adaptare după musicalul de pe Broadway bazat pe romanul lui Charles Dickens) – regia: Carol Reed – cu: Mark Lester, Ron Moody, Shani Wallis, Oliver Reed, Jack Wild, Hugh Griffith, Leonard Rossiter – subtitluri în română

14:30 TREI SURORI ADORABILE / DEMI SOEURS (Franța-Belgia, 2018, 100’; comedie) – regia: Saphia Azzeddine, François-Régis Jeanne – cu: Sabrina Ouazani, Alice David, Charlotte Gabris, Barbara Probst – subtitluri în română

16:30 JAFURI, MAŞINI ŞI FIDELITATE FĂRĂ LIMITE / LE FIDÈLE (Belgia-Franța-Olanda, 2017, 130’; dramă) – regia: Michaël R. Roskam – cu: Matthias Schoenaerts, Adèle Exarchopoulos, Eric De Staercke, Jean-Benoît Ugeux, Nabil Missoumi – subtitluri în română

19:00 UN OM INTEGRU / LERD (Iran, 2017, 117’; dramă, thriller) – regia: Mohammad Rasoulof – cu: Reza Akhlaghirad, Soudabeh Beizaee, Nasim Adabi – subtitluri în română

Duminică, 7 octombrie

12:30 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei): OLIVER! (Marea Britanie, 1968, 144’; dramă, musical, adaptare după musicalul de pe Broadway bazat pe romanul lui Charles Dickens) – regia: Carol Reed – cu: Mark Lester, Ron Moody, Shani Wallis, Oliver Reed, Jack Wild, Hugh Griffith, Leonard Rossiter – subtitluri în română

15:00 COPACUL VRAJBEI NOASTRE / Undir trénu (Islanda-Franța, 2017, 89’; comedie dramatică) – regia: Hafsteinn Gunnar Sigurðsson – cu: Steinþór Hróar Steinþórsson, Edda Bjorgvinsdottir, Sigurður Sigurjónsson, Þorsteinn Bachmann, Selma Björnsdóttir – subtitluri în română

17:00 O VIAȚĂ VIOLENTĂ / UNE VIE VIOLENTE (Franța, 2017, 107’; dramă) – regia: Thierry de Peretti – cu: Jean Michelangeli, Henri-Noël Tabary, Cédric Appietto – subtitluri în română

19:00 AURORA BOREALIS - LUMINILE NORDULUI / AURORA BOREALIS: ÉSZAKI FÉNY (Ungaria, 2017, 104’; dramă) – regia: Marta Meszaros – cu: Mari Töröcsik, Ildikó Tóth, Franciska Töröcsik, József Wunderlich – subtitluri în română

Marți, 9 octombrie

16:30 UN OM INTEGRU / LERD (Iran, 2017, 117’; dramă, thriller) – regia: Mohammad Rasoulof – cu: Reza Akhlaghirad, Soudabeh Beizaee, Nasim Adabi – subtitluri în română

19:00 Utøya - 22 iulie / Utøya 22. Juli (Norvegia, 2018, 90’; dramă, thriller) – regia: Erik Poppe – cu: Andrea Berntzen, Aleksander Holmen, Brede Fristad,

Elli Rhiannon Müller Osbourne – subtitluri în română

Miercuri, 10 octombrie

16:30 JAFURI, MAŞINI ŞI FIDELITATE FĂRĂ LIMITE / LE FIDÈLE (Belgia-Franța-Olanda, 2017, 130’; dramă) – regia: Michaël R. Roskam – cu: Matthias Schoenaerts, Adèle Exarchopoulos, Eric De Staercke, Jean-Benoît Ugeux, Nabil Missoumi – subtitluri în română

19:00 O VIAȚĂ VIOLENTĂ / UNE VIE VIOLENTE (Franța, 2017, 107’; dramă) – regia: Thierry de Peretti – cu: Jean Michelangeli, Henri-Noël Tabary, Cédric Appietto – subtitluri în română

Joi, 11 octombrie

17:00 AURORA BOREALIS - LUMINILE NORDULUI / AURORA BOREALIS: ÉSZAKI FÉNY (Ungaria, 2017, 104’; dramă) – regia: Marta Meszaros – cu: Mari Töröcsik, Ildikó Tóth, Franciska Töröcsik, József Wunderlich – subtitluri în română

19:00 TREI SURORI ADORABILE / DEMI SOEURS (Franța-Belgia, 2018, 100’; comedie) – regia: Saphia Azzeddine, François-Régis Jeanne – cu: Sabrina Ouazani, Alice David, Charlotte Gabris, Barbara Probst – subtitluri în română

Vineri, 12 octombrie

15:00 European Art Cinema Day 2018: CELE 400 DE LOVITURI / LES 400 COUPS (Franţa, 1959, 99’; dramă) – regia: Francois Truffaut – cu: Jean-Pierre Leaud, Claire Maurier, Albert Remy, Guy Decomble – subtitluri în română

17:00 Premieră: FEMEIE ÎN RĂZBOI / KONA FER Í STRÍÐ (Islanda-Franța-Ucraina, 2018, 101’; thriller) – regia: Benedikt Erlingsson – cu: Halldóra Geirharðsdóttir, Jóhann Sigurðarson, Jörundur Ragnarsson – subtitluri în română

20:00 Introspective #5 – http://www.oddweb.org

Sâmbătă, 13 octombrie

11:30 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei): OLIVER! (Marea Britanie, 1968, 144’; dramă, musical, adaptare după musicalul de pe Broadway bazat pe romanul lui Charles Dickens) – regia: Carol Reed – cu: Mark Lester, Ron Moody, Shani Wallis, Oliver Reed, Jack Wild, Hugh Griffith, Leonard Rossiter – subtitluri în română

14:00 UN OM INTEGRU / LERD (Iran, 2017, 117’; dramă, thriller) – regia: Mohammad Rasoulof – cu: Reza Akhlaghirad, Soudabeh Beizaee, Nasim Adabi – subtitluri în română

16:30 FANTOMELE LUI ISMAEL / LES FANTÔMES D'ISMAËL (Franța, 2017, 134’; dramă, thriller) – regia: Arnaud Desplechin – cu: Mathieu Amalric, Marion Cotillard, Charlotte Gainsbourg, Louis Garrel, Alba Rohrwacher – subtitluri în română

19:00 Premieră: FEMEIE ÎN RĂZBOI / KONA FER Í STRÍÐ (Islanda-Franța-Ucraina, 2018, 101’; thriller) – regia: Benedikt Erlingsson – cu: Halldóra Geirharðsdóttir, Jóhann Sigurðarson, Jörundur Ragnarsson – subtitluri în română

Duminică, 14 octombrie

13:00 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei); European Art Cinema Day 2018: VARA LUI 1993 / ESTIU 1993 (Spania, 2017, 97’; dramă) – regia: Carla Simón – cu: Laia Artigas, Paula Robles, Bruna Cusí – subtitluri în română

15:00 European Art Cinema Day 2018: CU DRAG, VAN GOGH / LOVING VINCENT (Marea Britanie-Polonia, 2017, 94’; film de animație, film biografic) – regia: Hugh Welchman, Dorota Kobiela – cu: Saoirse Ronan, Douglas Booth, Jerome Flynn – subtitluri în română

17:00 European Art Cinema Day 2018: Utøya - 22 iulie / Utøya 22. Juli (Norvegia, 2018, 90’; dramă, thriller) – regia: Erik Poppe – cu: Andrea Berntzen, Aleksander Holmen, Brede Fristad, Elli Rhiannon Müller Osbourne – subtitluri în română

19:00 European Art Cinema Day 2018; premieră: FEMEIE ÎN RĂZBOI / KONA FER Í STRÍÐ (Islanda-Franța-Ucraina, 2018, 101’; thriller) – regia: Benedikt Erlingsson – cu: Halldóra Geirharðsdóttir, Jóhann Sigurðarson, Jörundur Ragnarsson – subtitluri în română

Marți, 16 octombrie

17:00 TREI SURORI ADORABILE / DEMI SOEURS (Franța-Belgia, 2018, 100’; comedie) – regia: Saphia Azzeddine, François-Régis Jeanne – cu: Sabrina Ouazani, Alice David, Charlotte Gabris, Barbara Probst – subtitluri în română

19:00 Premieră: FEMEIE ÎN RĂZBOI / KONA FER Í STRÍÐ (Islanda-Franța-Ucraina, 2018, 101’; thriller) – regia: Benedikt Erlingsson – cu: Halldóra Geirharðsdóttir, Jóhann Sigurðarson, Jörundur Ragnarsson – subtitluri în română

Miercuri, 17 octombrie

17:00 COPACUL VRAJBEI NOASTRE / Undir trénu (Islanda-Franța, 2017, 89’; comedie dramatică) – regia: Hafsteinn Gunnar Sigurðsson – cu: Steinþór Hróar Steinþórsson, Edda Bjorgvinsdottir, Sigurður Sigurjónsson, Þorsteinn Bachmann, Selma Björnsdóttir – subtitluri în română

19:00 Premieră: FEMEIE ÎN RĂZBOI / KONA FER Í STRÍÐ (Islanda-Franța-Ucraina, 2018, 101’; thriller) – regia: Benedikt Erlingsson – cu: Halldóra Geirharðsdóttir, Jóhann Sigurðarson, Jörundur Ragnarsson – subtitluri în română

Joi, 18 octombrie

16:30 UN OM INTEGRU / LERD (Iran, 2017, 117’; dramă, thriller) – regia: Mohammad Rasoulof – cu: Reza Akhlaghirad, Soudabeh Beizaee, Nasim Adabi – subtitluri în română

19:00 Premieră: FEMEIE ÎN RĂZBOI / KONA FER Í STRÍÐ (Islanda-Franța-Ucraina, 2018, 101’; thriller) – regia: Benedikt Erlingsson – cu: Halldóra Geirharðsdóttir, Jóhann Sigurðarson, Jörundur Ragnarsson – subtitluri în română

Vineri, 19 octombrie

16:00 Premieră: O AFACERE DE FAMILIE / SHOPLIFTERS (Japonia, 2018,121’; comedie dramatică) – regia: Hirokazu Koreeda – cu: Kirin Kiki, Lily Franky, Sôsuke Ikematsu – subtitluri în română

19:00 Les Films de Cannes à Bucarest

Sâmbătă, 20 octombrie

12:30 Premieră: O AFACERE DE FAMILIE / SHOPLIFTERS (Japonia, 2018,121’; comedie dramatică) – regia: Hirokazu Koreeda – cu: Kirin Kiki, Lily Franky, Sôsuke Ikematsu – subtitluri în română

15:00 Premieră: SECRETUL FERICIRII (România, 2018, 90’; comedie dramatică) – regia: Vlad Zamfirescu – cu: Vlad Zamfirescu, Irina Velcescu, Theo Marton – subtitluri în engleză / English subtitles

17:00 / 19:30 Les Films de Cannes à Bucarest

Duminică, 21 octombrie

12:30 Premieră: SECRETUL FERICIRII (România, 2018, 90’; comedie dramatică) – regia: Vlad Zamfirescu – cu: Vlad Zamfirescu, Irina Velcescu, Theo Marton – subtitluri în engleză / English subtitles

14:30 Premieră: O AFACERE DE FAMILIE / SHOPLIFTERS (Japonia, 2018,121’; comedie dramatică) – regia: Hirokazu Koreeda – cu: Kirin Kiki, Lily Franky, Sôsuke Ikematsu – subtitluri în română

17:00 / 20:00 Les Films de Cannes à Bucarest

Luni, 22 octombrie

17:00 / 19:30 Les Films de Cannes à Bucarest

Marți, 23 octombrie

17:00 / 20:00 Les Films de Cannes à Bucarest

Miercuri, 24 octombrie

17:00 / 20:00 Les Films de Cannes à Bucarest

Joi, 25 octombrie

17:00 / 20:00 Les Films de Cannes à Bucarest

Vineri, 26 octombrie

18:00 / 20:00 Les Films de Cannes à Bucarest

Sâmbătă, 27 octombrie

13:00 Premieră: PUP-O, MĂ! (România, 2018, 90’; comedie) – regia: Camelia Popa – cu: Constantin Cotimanis, Cosmin Seleși, Catalina Grama, Alexandru Pop – subtitluri în engleză / English subtitles

15:00 Premieră: LEMONADE (România-Germania-Suedia-Canada, 2018, 88’; dramă) – regia: Ioana Uricanu – cu: Malina Manovici, Dylan Smith, Steve Bacic, Milan Hurduc, Ruxandra Maniu, Víctor Gómez – subtitluri în engleză / English subtitles

18:00 / 20:30 Les Films de Cannes à Bucarest

Duminică, 28 octombrie

13:00 Premieră: LEMONADE (România-Germania-Suedia-Canada, 2018, 88’; dramă) – regia: Ioana Uricanu – cu: Malina Manovici, Dylan Smith, Steve Bacic, Milan Hurduc, Ruxandra Maniu, Víctor Gómez – subtitluri în engleză / English subtitles

15:00 Premieră: PUP-O, MĂ! (România, 2018, 90’; comedie) – regia: Camelia Popa – cu: Constantin Cotimanis, Cosmin Seleși, Catalina Grama, Alexandru Pop – subtitluri în engleză / English subtitles

18:30 / 20:30 Les Films de Cannes à Bucarest

Marți, 30 octombrie

17:00 Premieră: PUP-O, MĂ! (România, 2018, 90’; comedie) – regia: Camelia Popa – cu: Constantin Cotimanis, Cosmin Seleși, Catalina Grama, Alexandru Pop – subtitluri în engleză / English subtitles

19:00 Premieră: LEMONADE (România-Germania-Suedia-Canada, 2018, 88’; dramă) – regia: Ioana Uricanu – cu: Malina Manovici, Dylan Smith, Steve Bacic, Milan Hurduc, Ruxandra Maniu, Víctor Gómez – subtitluri în engleză / English subtitles

Miercuri, 31 octombrie

17:00 Premieră: LEMONADE (România-Germania-Suedia-Canada, 2018, 88’; dramă) – regia: Ioana Uricanu – cu: Malina Manovici, Dylan Smith, Steve Bacic, Milan Hurduc, Ruxandra Maniu, Víctor Gómez – subtitluri în engleză / English subtitles

19:00 Premieră: PUP-O, MĂ! (România, 2018, 90’; comedie) – regia: Camelia Popa – cu: Constantin Cotimanis, Cosmin Seleși, Catalina Grama, Alexandru Pop – subtitluri în engleză / English subtitles

 

Notă: Filmele la care apare menţiunea „35mm” sunt proiectate de pe peliculă. Restul proiecţiilor sunt digitale (2D).