FESTIVALUL MERIDIAN 2019: “GRĂDINI SONORE” / “SONIC GARDENS” | 3-10 noiembrie 2019

A 15-a ediție a festivalului de muzică contemporană MERIDIAN “Sonic Gardens” vă aşteaptă între 3 şi 10 noiembrie 2019 să intrați cu sufletul, mintea şi urechile deschise într-o lume a experiențelor şi experimentelor muzicale.

 

De la grădini zen la junglă electronică, de la grădini ale plăcerilor sonore la rafinate grădini italiene sau franceze - concerte camerale şi electronice, discuții şi proiecții, cu artişti români şi invitați din Suedia, Italia, Austria, Polonia şi Danemarca, au loc timp de opt zile în Bucureşti, Arad, Cluj, Timişoara şi Sibiu.

Intrarea este liberă la toate evenimentele, cu excepția concertelor organizate în cadrul stagiunii filarmonicilor.

PROGRAM BUCUREȘTI:

Duminică 3.11

Universitatea Națională de Muzică din Bucureşti, Sala de Vizionări

GRĂDINA VORBELOR / GARDEN OF WORDS

11:00 | SIMPOZION: “Grădini sonore” (coordonator Vlad Văidean)

Participă: V. Sandu-Dediu, Do. Rotaru, V. Văidean, V. Ghinea, Di. Rotaru, C. Moisil, M.I. Nica, S. Ulubeanu, I. Vesa, L. Vieru Conta

Key-words: ape muzicalizate, grădini japoneze, adăpostul liniștii, Zappa, Sciarrino, grădina hipnotică, peisagistică muzicală bizantină, grădini însângerate, Bartók, grădina memoriei, grădina secretă, Klee.

Universitatea Națională de Muzică din Bucureşti, Sala “George Enescu”

GRĂDINA RITUALURILOR / GARDEN OF RITUALS

17:00 |Ansamblul de percuție GAME | Dirijor şi solist: Alexandru Matei | Invitat: Florin Pane (trombon)

Lucrări de: O. Nemescu, D. Vodă, J. Yuasa, A. Iorgulescu, Do. Rotaru

Ateneul Român

GRĂDINA FRAGEDĂ / PULP GARDEN

19:00 | Orchestra Filarmonicii Altenburg-Gera | Dirijor: Laurent Wagner | Solist: Mircea Marian (violoncel)

Lucrări de: D. Dediu, J. Brahms

Luni 4.11

Universitatea Națională de Muzică din Bucureşti, Sala “Auditorium

GRĂDINA SĂLBATICĂ / WILD GARDEN

18:00 | “Grădina lui Marius” | MARIUS UNGUREANU (violă, voce)

Lucrări de: L. Teodorescu-Ciocănea, V. Dinescu, D. Dediu, H. Holliger, W.G. Berger, M. Ungureanu

Universitatea Națională de Muzică din Bucureşti, Sala “George Enescu”

GRĂDINA LABIRINT / LABYRINTH GARDEN

20:00 | ARCHAEUS | Dirijor: Mircea Pădurariu

Lucrări de: Ș. Niculescu, A. Dumitrescu, Y. Chendler, L. Dănceanu, B. Bdil, V. Petculescu, G. Balint

Marți 5.11

Aula Palatului Cantacuzino

GRĂDINA DE TIP ITALIAN / ITALIAN GARDEN

18:00 | Micro-recital | Cristian Borcan (corn), Cosmin Elisei (corn)

Lucrări de: C. Crețu, D. Buciu

18:15 | “Une flûte immense” | MARIO CAROLI (flaut)

Lucrări de: I. Fedele, C. Cârneci, S. Scodanibbio, F. Gardella, T. Hosokawa, G. Scelsi, Do. Rotaru

Miercuri 6.11

Aula Palatului Cantacuzino

GRĂDINA PLĂCERILOR / GARDEN OF DELIGHTS

18:00 | PROLOG: Irina Rădulescu (marimbă), Adriana Toacsen (pian)

Lucrări de: C. Hatzis, P. Jodlowski

18:30 | PERCUSSIONescu: Irina Rădulescu & Răzvan Florescu (percuții)

Lucrări de: C. Cangelosi, D. Popescu, S. Ulubeanu, B. de Vrees, M. Măniceanu, S. Androne-Nakanishi

20:00 | Matei Ioachimescu (flaut) & Alfredo Ovalles (pian)

Lucrări de: S. Sciarrino, A. Petrache, J. Elkin, J. Harvey, A. Lucier, A. Iorgulescu

EPILOG: Cristina Lilienfeld (dans) | Lucrare de: G. Mălăncioiu

Joi 7.11

Casa Artelor “Dinu Lipatti”

GRĂDINA DE TIP CLASIC / CLASSIC GARDEN

19:00 | HORIA MAXIM (pian) | Invitată: Diana Ionescu (pian)

Lucrări de: D. Lipatti, T. Takemitsu, G. Ligeti, G. Almaşi, M. Murariu, V. Maistorovici, M. Lindberg, J. Takàcs

20:00 | DIANA MOȘ (vioară) & MIHAI MĂNICEANU (pian)

Lucrări de: K. Volniansky, B. Vodă, W. Lutoslawski, D. Lipatti, B. Furrer, N. Brânduş

Vineri 8.11

Aula Palatului Cantacuzino

GRĂDINA DE CEAȚĂ / FOG GARDEN

17:00 | Luosha Fang (vioară, violă) & Michael Djupstrom (pian)

Lucrări de: M. Djupstrom, U. Vlad, A. Pop, A. Nishimura, B. Sheng, M. Mellits

Casa Artelor “Dinu Lipatti”

GRĂDINA CÂNTECELOR / GARDEN OF SONGS

19:00 | BIANCA MANOLEANU (soprană) & REMUS MANOLEANU (pian)

Lucrări de: D. Voiculescu, C. Țăranu, F. Donceanu, C. Petra Basacopol, Gh. Costinescu, D. Bălan, V. Gînța, W. Rihm

Universitatea Națională de Muzică din Bucureşti, Studioul de Operă şi Multimedia

GRĂDINA ZEN / ZEN GARDEN

20:30 | Lucrări de: A. Borza, C. D. Georgescu | “INTO MY GONG SELF” de M. Vosganian - interpretează: M. Vosganian, Armine Vosganian, Liliana Iorgulescu, Raluca Ghideanu

Sâmbătă 9.11

Universitatea Națională de Muzică din Bucureşti, Sala “George Enescu”

GRĂDINA ECOURILOR / GARDEN OF ECHOES

17:00 | “Project N-ESCU IV” | SONOMANIA | Dirijor: Simona Strungaru

Lucrări de: T. Feraru, V. Colțea, Á. Török-Gyurkó, D. Gheorghiu, B. Pintilie, I. Vesa, S. Țună

Universitatea Națională de Muzică din Bucureşti, Studioul de Operă şi Multimedia

JUNGLA ELECTRONICĂ / ELECTRONIC JUNGLE

19:00 | “Electro-Landscape” | Mihai Pintenaru (clarinet), Olga Berar (vioară), Mircea Marian (violoncel), Eugen-Bogdan Popa (violoncel), Cătălin Oprițoiu (flaut), Constantin Basica (live electronics)

Lucrări de: C. Ioachimescu, M. Ciobanu, R. Vlad, C. Basica

20:00 | “Electro-Vision” | Lucrări de: C.L. Miller, H. Herndon, M. Okuda, S. Nemtsov, J. Marino | “RECLAIMING VISION” – proiecție de film de M. Dijkman şi T. Johannessen cu muzică de H. Vega

Duminică 10.11

Universitatea Națională de Muzică din Bucureşti, Sala “Auditorium”

GRĂDINA VORBELOR / GARDEN OF WORDS

11:00 | ROUND TABLE: “ISCM şi muzica nouă” (coordonator Diana Rotaru)

Participă: G. Kentros, D. Dediu, D. Moş

Universitatea Națională de Muzică din Bucureşti, Sala “Auditorium”

JUNGLA ELECTRONICĂ / ELECTRONIC JUNGLE

17:00 | “This Violin Must Die” | GEORGE KENTROS (vioară, electronics)

Lucrări de: P. Mårtensson, M. Rosenfeld, Di. Rotaru, M. Sköld, A. Gosfield, T. Blomdahl, G. Kentros & F. Olofsson

Universitatea Națională de Muzică din Bucureşti, Studioul de Operă şi Multimedia

GRĂDINA SĂLBATICĂ / WILD GARDEN

19:30 | “Natural Born Rebels”

PROLOG: D. McCausland | Experiențe muzicale pentru contrabas, voci, și alte surse sonore cunoscute sau necunoscute de/cu ALEKSANDER GABRYŚ & IRINEL ANGHEL & invitați | EPILOG: A. Chechile

Locuri de desfășurare:

  • Universitatea Națională de Muzică din Bucureşti: Str. Știrbei Vodă 33, sector 1
  • Aula Palatului Cantacuzino - Muzeul Național “George Enescu”: Calea Victoriei 141, sector 1
  • Casa Artelor “Dinu Lipatti”: Bd Lascar Catargiu nr 12 (atenție: intrarea este liberă în limita locurilor disponibile!)
  • Ateneul Român: Strada Benjamin Franklin 1-3, sector 1 (biletele se achiziționează de la casa de bilete a Filarmonicii “George Enescu”)

PROGRAM ARAD:

“Grădina Contrastelor” ascunde multe surprize: universul macabru al lui Hieronymus Bosch tradus în sunete, vrajă şi puritate pastorală în muzica lui Aurel Stroe, iar apoi, un eveniment special: proiecția filmului “Nosferatu”, prima ecranizare a romanului “Dracula” de Bram Stocker, realizată în 1922 de unul din cei mai cunoscuți regizori ai filmului mut, Friedrich Wilhelm Murnau. Pelicula va fi proiectată simultan cu interpretarea live de către celebrul Trio Contraste a coloanei sonore, compusă de Violeta Dinescu în 2012.

Sâmbătă 3.11

Sala Filarmonicii de Stat Arad (Palatul Cultural)

GRĂDINA CONTRASTELOR / GARDEN OF CONTRASTS

18:00 | TRIO CONTRASTE | Ion Bogdan Ștefănescu (flaut), Sorin Petrescu (pian), Doru Roman (percuție),

PROLOG: H. Lohse, A. Stroe

“NOSFERATU”, proiecție de film de F.W. Murnau cu muzică de Violeta Dinescu

PROGRAM TIMIȘOARA:

Două spectacole sincretice de excepție vă aşteaptă la Timişoara, unde studenții Facultății de Muzică şi Teatru vor construi o explozie de culoare "înramată" de muzicile magico-hipnotice ale compozitorului american George Crumb (care a împlinit anul acesta 90 de ani) în data de 5 noiembrie, iar rafinatul ansamblu ATEM va organiza în 7 noiembrie un eveniment cu muzică, video şi poezie, pornind de la rafinatele “grădini franceze”.

Marți 5.11

Sala “Orpheum” a Facultății de Muzică şi Teatru

GRĂDINA CULORILOR / COLOR GARDEN

19:00 | Spectacol sincretic muzică-teatru | Studenții Facultății de Muzică şi Teatru

Lucrări de: G. Crumb, L. Manolache, R. Metea, A. Stroe, G. Scelsi, V. Dinescu

Participă: ansamblul Percutissimo (condus de profesorul Doru Roman), trompetistul Paul Grosar, pianistele Rebeca Mutașcu si Regina Czermak, cvartetul RUBATO, actorii Oana Elena Antonovici și Marin Lupanciuc.

Joi 7.11

Aula Bibliotecii Centrale “Eugen Todoran”

GRĂDINA DE TIP FRANCEZ / FRENCH GARDEN

19:00 | “C’est un jardin secret...” | Ansamblul ATEM | Invitați: Petru Jumanca (artist vizual), Mălina Manovici (recitator)

Interpretează: Cristina Mălăncioiu (vioară), Cristian Miclea (clarinet), Darius Tereu (violoncel), Victor Andrei Părău (pian)

Lucrări de: A. Sima, T. Murail, I. Urrutia, T. Olah, A. Ș. Murariu, B. Attahir, R. Georgescu, S. Rivas

PROGRAM CLUJ-NAPOCA:

O discuție cu tineri compozitori clujeni (miercuri 6 noiembrie) va fi urmată de un concert susținut de energeticul ansamblu Ad Hoc (joi 7 noiembrie), care va interpreta un puzzle de lucrări româneşti, maghiare şi din Țara Bascilor.

Miercuri, 6.11

Sala Nr. 11 a Academiei Naționale de Muzică “Gheorghe Dima”

GRĂDINA VORBELOR / GARDEN OF WORDS

18:00 | ROUND TABLE: “ISCM şi muzica nouă” (coordonator Alexandru Ștefan Murariu)

Participă: A.Ș. Murariu, Ș. Marcu, M. Pop

Joi, 7.11

Studioul de concerte al Academiei Naționale de Muzică “Gheorghe Dima”

GRĂDINA LABIRINT / LABYRINTH GARDEN

19:00 | “Puzzle Garden” | Ansamblul AD HOC | Conducerea muzicală și amfitrion – Adrian Pop

Interpretează: Mihaela Maxim (soprană), Aurelian Băcan (clarinet), Melinda Béres (vioară), Diana Man (vioară), Ovidiu Costea (violă), Vlad Rațiu (violoncel)

Lucrări de: Gh. Ciobanu, Ș. Marcu, I. Ferrando, J. Vajda, A. Băcan, D. Variu, M. Pop

PROGRAM SIBIU:

Spectacolul muzical “Ocolul Pământului în 80 de minute” propune spectatorilor o călătorie pe aripile sunetului prin cele mai apropiate sau îndepărtate și exotice coordonate geografice, de pe continentul african pe cel asiatic, de pe cel american în țările europene, cu o ușoară briză venită dinspre Australia și Noua Zeelandă. “Grădina Plăcerilor” înseamnă polistilism, carismă, energie tinerească şi sunet fermecător de flaut.

Sâmbătă 9.11

Sala Festivă a Bibliotecii Județene ASTRA Sibiu

GRĂDINA PLĂCERILOR / GARDEN OF DELIGHTS

19:00 | “Ocolul lumii în 80 de minute” | Ansamblul FLAUT POWER | Dirijor şi solist: Ion Bogdan Ștefănescu

Lucrări de: C. Țăranu, C. Ioachimescu, E. Satie, T.  Bräm, S. Lerescu, S. Sieg, I.B. Ștefănescu, W. Offermans şi aranjamente de Ș. Diaconu

 

Organizatori:

Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România

Secțiunea Națională Română a Societății Internaționale pentru Muzică Contemporană

Proiect cultural finanţat de Ministerul Culturii şi Identităţii Naţionale

Co-organizatori:

Institutul Cultural Român, Casa Artelor “Dinu Lipatti”, Centrul Naţional de Artă “Tinerimea Română”, Muzeul Național “George Enescu” din Bucureşti, Filarmonica de Stat Arad, Filarmonica de Stat Sibiu

Parteneri:

Universitatea Națională de Muzică din Bucureşti, Academia Națională de Muzică “Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca, Universitatea de Vest Timişoara – Facultatea de Muzică şi Teatru, Biblioteca Centrală Universitară “Eugen Todoran” Timişoara, Biblioteca Județeană “Astra” Sibiu, Thüringen Philharmonie, Filarmonica “George Enescu” din Bucureşti

Director fondator: Adrian Iorgulescu, Preşedinte UCMR

Director artistic: Diana Rotaru, Preşedinte SNR-SIMC

Consilier artistic: Irinel Anghel (Comitetul executiv SNR-SIMC)

Echipa de lucru: Constantin Basica, Gabriel Mălăncioiu, Alexandru Ștefan Murariu (Comitetul executiv SNR-SIMC), Vlad Văidean

Grafică: Daniel Ivaşcu – pilgrim.project

Parteneri media: Radio România Muzical, RFI România, Revista “Actualitatea Muzicală”, BookHub, Zile şi Nopți, OnlineGallery, Cinemap

Website

Facebook

Organizatorii îşi rezervă dreptul de a opera modificări în program ca urmare a apariției unor situații neprevăzute.