Retrospectiva TIFF 2018 la București

O selecție de aproape 30 de filme din programul celei de-a 17-a ediții a Festivalului Internațional de Film Transilvania va rula între 6 și 10 iunie la Cinema Elvire Popesco din București.

În Retrospectiva TIFF București va putea fi văzut și filmul care a câștigat Trofeul Transilvania - Moștenitoarele / The Heiresses, în regia lui Marcelo Martinessi, filmul distins cu Premiul Juriului Francofon - Rugăciunea / La prière (r. Cedric Kahn), precum și toate cele 7 filme incluse în Close-up Ingmar Bergman, unul dintre highlight-urile ediției de la Cluj (Persona, A șaptea pecete, Fanny și Alexander, Fragii sălbatici, Sonata de toamnă, O vară cu Monika și Sarabanda).

PROGRAM TIFF BUCUREȘTI – CINEMA ELVIRE POPESCO

Miercuri, 6 iunie

  • 16:00 – Viața văzută de Agfa / Life according to Agfa (r. Assi Dayan), Israel, 99’
  • 18:00 – Foxtrot (r. Samuel Maoz), Israel, 108’
  • 20:00 – Close-up Ingmar Bergman: Persona (r. Ingmar Bergman), Suedia, 83’
  • 22:00 - Rugăciunea / La prière (r. Cedric Kahn), Franța, 107’ - Premiul Juriului Tinerilor Francofoni

Joi, 7 iunie

  • 16:00 – De-ar veni odată duminică! / Vivement dimanche! (r. François Truffaut), Franța, 110’
  • 18:15 – Close-up Ingmar Bergman: A șaptea pecete / The Seventh Seal (r. Ingmar Bergman), Suedia, 96’
  • 20:15 – Banii sunt bani / Money (r. Gela Blabuani), Franța, 90’
  • 22:15 – Printre rafturi / In the Aisles (r. Thomas Stuber), Germania, 125’

Vineri, 8 iunie

  • 12:00 – Close-up Ingmar Bergman: Fanny și Alexander / Fanny and Alexander (r. Ingmar Bergman), Suedia, Franța, Germania, 199’
  • 15:45 – Invasion / Invazia (r. Shahram Mokri), Iran, 102’
  • 18:00 – Dovlatov (r. Alexei Gherman Jr.), Rusia, Polonia, Serbia, 126’
  • 20:30 – Moștenitoarele / The Heiresses (r. Marcelo Martinessi), Paraguay, Uruguay, Germania, Brazilia, Norvegia, Franta,  97’ – Câștigător Trofeu Transilvania
  • 22:30 – Fluviul Negru / Black Tide (r. Erick Zonca), Franța, 113’

Sâmbătă, 9 iunie

  • 10:00 – EducaTIFF: Desculț / Barefoot (r. Jan Sverak), Cehia, Slovacia, Danemarca, 104’
  • 12:00 – Close-up Ingmar Bergman: Fragii sălbatici / Wild Strawberries (r. Ingmar Bergman), Suedia, 91’
  • 14:00 – 303 (r. Hans Weingartner), Germania, 145’
  • 16:45 – Close-up Ingmar Bergman: Sonata de toamnă / Autumn Sonata (r. Ingmar Bergman), Suedia, Franța, Germania, 92’
  • 18:30 – Candelaria (r. Jhonny Hendrix), Columbia, Germania, Norvegia, Argentina, Cuba, 97’
  • 20:00 – Copacul vrajbei noastre/ Under the Tree (r. Haffstein Gunnar Sigurdsson), Islanda, Polonia, Danemarca, 89’
  • 22:00 - Nesupunere / Disobedience (r. Sebastian Lelio), Irlanda, Marea Britanie, SUA, 114’

Duminică, 10 iunie

  • 10:00 – EducaTIFF: Străjerii / The Sentries (r. Liviu Marghida), România, 74’
  • 11:45 – Close-up Ingmar Bergman: O vară cu Monika / Summer with Monika (r. Ingmar Bergman), Suedia, 96’
  • 13:30 – Insula câinilor / Isle of Dogs (r. Wes Anderson), SUA, 101’
  • 15:30 – Close-up Ingmar Bergman: Sarabanda / Saraband (r. Ingmar Bergman), Suedia, Danemarca, Norvegia, Italia, Finlanda, Germania, Austria, 107’
  • 18:00 – Vacanța / Holiday (r. Isabella Eklof), Danemarca, Olanda, Suedia, 86’
  • 19:45 – Charleston (r. Andrei Crețulescu), România, 119’
  • 22:15 - Fluorescent / Hard Paint (r. Filipe Matzembacher, Marcio Reolon), Brazilia, 118’

Biletele pot fi achiziționate de pe www.eventbook.ro.

Cumpără bilete